Önemli Günler 2021

Veremle Savaş Eğitimi Haftası

Verem nedir? Tüberküloz nedir? Veremle savaş eğitimi haftası ne zamandır? Verem hastalığını hakkında bilgi. Verem haftası ne zaman?

Verem bir diğer adıyla Tüberküloz olarak isimlendirilir. Ülkemizde ve dünyada önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Genellikle yetişkin yaş grubundaki kişileri hedeflemektedir. Verem hava yolu bulaşmakta ve bakteriler havadan geçmektedir. Bakteriler hastalardan birbirine geçerek bulaşmaktadır. Hastaların öksürmesi veya hapşırması nedeniyle ortaya çıkan mikropların solunum yolu ile ciğerlere çekilmesiyle verem bulaşır. Uygulanan tedaviler ile bakteri sayısı çok hızlı bir sürede azalır. Verem hastaları genellikle 2 veya 3 hafta gibi bir sürede bulaştırma riski yok olur.

Verem Hastalığının Kısaca Tarihi

Verem (Tüberküloz) 50 yıldan fazladır tedavi edilebilir ve iyileşebilir bir hastalık türüdür. DSÖ raporuna göre 2011 yılında dünyada 1,4 milyon kişi Verem’den ölmüştür.

18. ve 19. yy’da verem Avrupa’nın baş katili haline gelmişti. Sanayi devrimi sırasında fabrikalarda çalışan göçmenler çoğu genç yaşta, veremden ölmüşlerdir. 1800’lerin ortalarında Verem yok olmaya başladı. Göçmenler şehir hayatına uyum sağladı, işçiler daha iyi barınma ve beslenme koşullarına kavuştular. 

Veremle Savaş Eğitimi Haftası ne zaman?

Her yıl ocak ayının ilk pazartesi Veremle Savaş Eğitimi Haftası olarak kabul görmektedir.

Yorum ekle